2026-05-28
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B156HAN08.0 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.16(H)×193.59(V) mm |
| Outline Size | 350.66 × 216.15 × 3.2 mm (H×V×D) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 9 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Application | Laptop Gaming |
| Frequency | 144Hz |
| Signal Interface | 40 pins eDP (4 Lanes) , eDP1.4 , terminal |
| Input Voltage | 3.3/3.6V (Min./Max.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |