2026-05-20
| brand | AUO |
| Model Name | B156HAN02.3 |
| screen size | 15.6 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 [FHD] 141PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 344.16(H)×193.59(V) mm |
| physical dimension | 350.56(H)×216.15(V) ×3.2(D) mm |
| Surface treatment | Matte |
| Display brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 800:1 (Typ.) (transmission) |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of | 262K , 46% NTSC |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | eDP (2 Lanes), eDP1.2, 30 pins, connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |