2026-05-27
| manufacturer | AUO |
| Model Name | B156HAK02.0 HW0A (AUO20ED) |
| screen size | 15.6 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 344.16 × 193.59 (H×V) |
| physical dimension | 350.56(W)×223.6(H) ×3.2(D) mm |
| Surface treatment | Antiglare |
| Display brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Viewing angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of Color | 262K , 45% NTSC |
| Backlight type | WLED , 15K hours , With LED Driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | eDP (2 Lanes), eDP1.2, 40 pins, connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |