2026-05-22
| Brand | AUO |
| Model P/N | B140UAN02.4 |
| Diagonal Size | 14.0" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1200, WUXGA 161PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 301.594(W)×188.496(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Luminance | - |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | - |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M |
| Light Source | WLED, With LED Driver |
| Form Style | - |
| Designed For | Laptop |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | eDPConnector |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |