2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | B140QAN05.H |
| Diagonal Size | 14.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2240(RGB)×1400 188PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 301.526(W)×188.454(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 306.55(W)×204.47(H)×2.8(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10 |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M 99%sRGB |
| Lamp Type | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Application | Laptop |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes), eDP1.4, 40 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |