2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | B140QAN04.0 |
| Diagonal Size | 14.0" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2880(RGB)×1800, Quad-HD+ 242PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 301.536(W)×188.46(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 306.536(W)×204.52(H)×2.95(D) mm |
| Luminance | 400 cd/m² (Typ.) |
| View Direction | Symmetry |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Support Color | 16.7M 100% sRGB |
| Form Style | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Frame Rate | 90Hz |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Light Source | WLED, 15K hours , With LED Driver |
| Designed For | Laptop |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | eDP (4 Lanes), eDP1.440 pins Connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |