2026-05-18
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B140QAN02.3 |
| Panel Size | 14.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 157PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 309.14 × 174.01 mm (H×V) |
| Outline Size | 315.05 × 195.6 × 2.4mm (H×V×D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 98% sRGB |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes) , eDP1.3 , terminal, 40 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |