2026-05-23
| brand | AUO |
| Model Name | B140HTN01.E |
| screen size | 14.0 inch |
| Screen type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 157PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 309.14(W)×173.89(H) mm |
| physical | 320.4 × 205.1 × 3 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte(Haze 20%),Hard coating (3H) |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 400:1 (Typ.) (transmission) |
| Viewing angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of | 262K , 45% NTSC |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | 30 pins eDP (2 Lanes), connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C |