2026-05-23
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B140HAN03.G |
| Panel Size | 14.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080[FHD] 157PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 309.14(h)×173.89(v) mm |
| Outline Size | 315.87 × 186.08 × 5.25 mm (H×V×D) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.2M , 98% sRGB |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED drive |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes) , eDP1.3 , terminal, 40 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C |