2026-05-23
| brand | AUO |
| Model Name | B140HAK03.0 |
| screen size | 14.0 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 157PPI |
| Display size | 309.37(W)×174.02(H) mm |
| Outline Dim. | 315.87(H)×196.08(V) ×3(D) mm |
| Contrast | 800:1 (Typ.) (transmission) |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of | 16.2M 45% NTSC |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Apply to | notebook |
| Touch function | On-Cell Touch |
| Interface Type | eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , 40 pins Connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C |