2026-05-23
| manufacturer | AUO |
| Model Name | B140HAK01.3 |
| screen size | 14.0 inches |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 [FHD] 157PPI |
| Display size | 309.14 × 173.89 mm (H×V) |
| physical dimension | 320.4(H)×205.1(V) ×3.2(T) mm |
| Surface treatment | Hard coating (3H) |
| Display brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 800:1 (Typ.) (transmission) |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 30 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of | 262K , 45% NTSC |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Apply to | notebook |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | On-Cell Touch |
| signal system | eDP (2 Lanes), 40 pins, connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Working temperature: 0 ~ 50 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |