2026-05-28
| manufacturer | AUO |
| Model Name | B133HAK02.1 |
| screen size | 13.3 inches |
| Screen type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 [FHD] 166PPI |
| Pixel arrangement | RGB triangle |
| Display size | 293.76 × 165.24 mm (H×V) |
| physical | 300.26(W)×177.55(H) ×4.5(D) mm |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 700: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | eDP (2 Lanes), 40 pins, connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -25 ~ 60 °C |