2026-05-18
| manufacturer | AUO |
| Model Name | B116XTN02.3 HW0A |
| screen size | 11.6 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1366(RGB)×768 WXGA 135PPI |
| Pixel arrangement | RGB triangle |
| Display size | 256.125 × 144 mm (H×V) |
| physical | 278 × 168 × 3 mm (H×V×D) |
| Visual size | 268 × 147.4 mm (H×V) |
| Surface | Mirror , Hard coating (3H) |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 400:1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Screen weight | Thin screen (PCBA straight, thickness ≤ 3.2mm) |
| Apply to | Laptop/notebook |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | eDP (1 Lane), 30 pins, connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum | Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C |