2026-05-28
| manufacturer | AUO |
| Model Name | B116XAK01.2 |
| screen size | 11.6 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1366(RGB)×768 [WXGA] 135PPI |
| Pixel configuration | RGB triangle |
| Display size | 256.125 × 144 mm (H×V) |
| physical | 278(W)×168.02(H) ×3.2(D) mm |
| Surface | Mirror (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 235 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 800: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 27 (Typ.)(Tr+Tf) ms |
| Number of | 262K, 50% NTSC |
| Backlight type | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| signal system | 40 pins eDP (1 Lane), connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ |
| Maximum | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |