2026-03-31
| Brand | Samsung |
| Model P/N | AMS840CS03 |
| Diagonal Size | 8.4" |
| Panel Type | AM-OLED, OLED |
| Resolution | 1600(RG/BG)×2560, WQXGA 294PPI |
| Pixel Format | Diamond Pixels |
| Active Area | 112.8(W)×180.48(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 121.4(H)×195.3(V) mm |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | - |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥100) |
| Operating Mode | - |
| Support Color | 16.7M 102%NTSC |
| Light Source | self |
| Weight | 87.0g (Typ.) |
| Designed For | Pad & Tablet |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | On-Cell Touch, I²C |
| Interface Type | MIPI (2 ch, 4 data lanes), 60 pinsConnector |
| Power Supply | 1.8/1.8/3.0V (Typ.)(VDDR/VDD3/VCI) |
| Environment | Operating Temperature: -20 ~ 85 °C; Storage Temperature: -55 ~ 110 °C |