2026-04-07
| Brand | Samsung |
| Model P/N | AMS549HE38 |
| Diagonal Size | 5.5" |
| Panel Type | AM-OLED, Assembly |
| Resolution | 1080(RG/BG)×1920, FHD 327PPI |
| Pixel Format | RG/BG PenTile |
| Active Area | 68.31(W)×121.44(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 74.82(W)×154.82(H) mm |
| Surface | Hard coating |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | - |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Min.)(CR≥10) |
| Display Mode | - |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | - |
| Display Colors | 16.7M 102%NTSC |
| Lamp Type | self |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | On-Cell Touch |
| Panel Weight | - |
| Application | Mobile Phone |
| Signal Interface | MIPI (4 data lanes), 40 pins Connector |
| Input Voltage | 1.8/3.0/3.7V (Typ.)(VDD3/VCI/VBAT) |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 70 °C |