2026-04-10
| Brand | Samsung |
| Model P/N | AMS499KP05 |
| Diagonal Size | 5.0" |
| Panel Type | AM-OLED, OLED |
| Resolution | 1080(RG/BG)×1920, FHD 360PPI |
| Pixel Format | Diamond Pixels |
| Active Area | 62.1(W)×110.4(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Luminance | - |
| Contrast Ratio | 100000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | - |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | - |
| Color Depth | 16.7M |
| Backlight | self |
| Mass | - |
| Used for | Mobile Phone |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | PCAP |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -30 ~ 70 °C Operating Temp.: -20 ~ 60 °C |