2026-04-02
| Brand | Samsung |
| Model P/N | AMS361EP01 |
| Diagonal Size | 3.6" |
| Panel Type | AM-OLED, OLED |
| Resolution | 1080(RG/BG)×1200 365PPI |
| Pixel Format | RG/BG PenTile |
| Active Area | 61.29(W)×68.1(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 63.75(W)×89.718(H)×0.96(D) mm |
| Surface | - |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | - |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | - |
| Display Colors | 16.7M 100%NTSC |
| Lamp Type | self |
| Frequency | 90Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | - |
| Application | HMD VR AR |
| Signal Interface | MIPI (4 data lanes), 40 pins Connector |
| Input Voltage | 1.8/3.3/3.8V (Typ.)(VDDI/VCI/VBAT) |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 70 °C |