company cases about A080XTN01.5 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
A080XTN01.5 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Manufacturer AUO
Model Name A080XTN01.5
Diagonal Size 8.0 inch
Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Number 1024(RGB)*768 [XGA] 160PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Display size 162.048 * 121.536 mm (H*V)
Outline Size 183(W)×141(H) mm
Bezel Opening 164.65 * 124.14 mm (H*V)
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
Response Time 20/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Viewing Angle 70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, normally white, transmissive
Support Color 262K/16.7M, 50% NTSC
Light Source 3S9P WLED, 15K hours, Without Driver
Weight 158.5g (Typ.)
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), FPC, 40 pins
Power Supply 3.3/11.5/20/-7V (Typ.)(VDD/AVDD/VHG/VGL)
Environment Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 70 °C