2026-05-13
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | A080XTN01.5 |
| Diagonal Size | 8.0 inch |
| Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Number | 1024(RGB)*768 [XGA] 160PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 162.048 * 121.536 mm (H*V) |
| Outline Size | 183(W)×141(H) mm |
| Bezel Opening | 164.65 * 124.14 mm (H*V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, normally white, transmissive |
| Support Color | 262K/16.7M, 50% NTSC |
| Light Source | 3S9P WLED, 15K hours, Without Driver |
| Weight | 158.5g (Typ.) |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 6/8-bit), FPC, 40 pins |
| Power Supply | 3.3/11.5/20/-7V (Typ.)(VDD/AVDD/VHG/VGL) |
| Environment | Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 70 °C |