company cases about A080XTN01.4 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
A080XTN01.4 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model A080XTN01.4
Panel Size 8.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1024(RGB)×768, XGA, 160PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 162.048(W)×121.536(H) mm
Bezel Opening 164.65(W)×124.14(H) mm
Outline Size 183(W)×141(H) mm
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 70/70/60/65 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 3/6 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.2M , 50% NTSC
Lamp Type 3S9P WLED , 15K hours, without driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 179g (Typ.)
Application Industrial
Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins , FPC
Input Voltage 3.3/11.5/20/-7V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment Working: -10 ~ 60 °C ; Storage: -20 ~ 70 °C