2026-05-12
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | A080XTN01.4 |
| Panel Size | 8.0" |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 160PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 162.048(W)×121.536(H) mm |
| Bezel Opening | 164.65(W)×124.14(H) mm |
| Outline Size | 183(W)×141(H) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 70/70/60/65 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3/6 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.2M , 50% NTSC |
| Lamp Type | 3S9P WLED , 15K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 179g (Typ.) |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins , FPC |
| Input Voltage | 3.3/11.5/20/-7V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Environment | Working: -10 ~ 60 °C ; Storage: -20 ~ 70 °C |