2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | A070VW08 V2 |
| Panel Size | 7.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 800*480(RGB), WVGA, 133PPI |
| Pixel Format | RGB horizontal bar |
| Display Area | 152.4(W)*91.44(H) mm |
| Viewable area | 154.40(W)*93.44(H) mm |
| physical dimension | 165(W)*104(H) *5.4(T) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M, 50% NTSC |
| Lamp Type | 3S11P WLED, 10K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | TTL (1 ch, 8-bit) + SPI, 60 pins, FPC |
| Input Voltage | 3.3/5/-5/14/-14V (Typ.)(VCC/VDPA/VDNA/VGH/VGL) |
| working environment | Working: -20 ~ 70 °C; Storage: -30 ~ 80 °C |