2026-05-11
| Panel Brand | AUO |
| Model Name | A070VTN06.4 |
| Screen size | 7.0 inch |
| Screen type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 800(RGB)×600, SVGA,134PPI |
| Pixel Format | RGB triangle |
| Display size | 154.08(W)×85.92(H) mm |
| Outline Size | 164.9(W)×100(H) ×5.9(D) mm |
| Bezel Opening | 157.1(W)×90.92(H) mm |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 500:1 (Typ.) (transmission) |
| Best angle | 6 o'clock |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 75/75/55/65 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of | 262K/16.7M, 50% NTSC |
| Backlight type | 3S3P WLED, 50K hours, no driver |
| Screen weight | 150±15g |
| Refresh rate | 60Hz |
| Application | Industrial / Automotive Display |
| Touch function | No touch |
| Signal Interface | 50 pins Parallel RGB (1 ch, 8-bit), FPC |
| Supply voltage | 3.3/10.4/16.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Maximum | Working temperature: -30 ~ 85 °C; Storage temperature: -30 ~ 85 °C |