2026-05-23
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | A043FTN03.0 |
| Panel Size | 4.3" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 480(RGB)×272 [WQVGA] 128PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 95.04 × 53.856 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 100.8 × 58.76 mm (H×V) |
| Outline Size | 105.5 × 67.2 mm (H×V×D) |
| Surface | Haze (Haze 25%) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 65/65/50/55(Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | 6 o'clock |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 50% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 10K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Used for | Industrial / Portable Navigation |
| Panel Weight | 44.0g (Typ.) |
| Signal Interface | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , FPC , 45 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage temperature: -30 ~ 80 °C |