2026-05-16
| Panel Brand | AUO |
| Model Name | A035QN05 V4 |
| Screen size | 3.5 inches |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 320(RGB)×240, QVGA, 115PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 70.32(W)×52.74(H) mm |
| Outline(mm) | 76.9(W)×63.9(H) ×2.55(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 300: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Best angle | 6 o'clock |
| Optical mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Viewing angle | 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Backlight type | WLED, 20K hours, without driver |
| Color Depth | 16.7M 45% NTSC |
| Screen weight | 18.5±2.0g |
| Apply to | Industrial / Handheld & PDA / Printer |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| Signal system | Serial RGB (8-bit) + SPI, 50 pins, FPC |
| Supply voltage | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Maximum | Working: -10 ~ 70 °C; Storage: -40 ~ 80 °C |