2026-05-20
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | A035QN02 VG |
| Screen size | 3.5 inch |
| Screen type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 320(RGB)×240 [QVGA] 115PPI |
| Pixel | RGB triangle |
| Display size | 70.08(Horizontal)×52.56(Vertical) mm |
| Physical | 76.9 × 63.9 × 3.12 mm (H×V×D) |
| Visual size | 73.05 × 55.55 mm (H×V) |
| Brightness | 430 (Typ.) |
| Contrast | 300:1 (Typ.) (transmission) |
| Best angle | 6 o'clock |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Number of | 262K, 60% NTSC |
| Backlight type | 6S1P WLED, 10K hours, no driver |
| Screen weight | 31.0g (Typ.) |
| Refresh rate | 60Hz |
| Used for | Handheld & PDA / Portable Navigation / Digital Still Camera Digital Video Camera |
| Touch function | No touch |
| Signal system | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI, FPC, 67 pins |
| Supply voltage | 3.3/3.3V (Typ.)(VCI/VDDIO) |
| Maximum | Storage temperature: -40 ~ 80 °C Working temperature: -20 ~ 70 °C |