2026-05-19
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | A030VAN03.0 |
| Panel Size | 3.0 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 640(RGB)*480 [VGA] 270PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 60 * 45 mm (H×V) |
| Outline Size | 71.4 * 51 * 2.4 mm (H*V*D) |
| Surface | Reflectance 1.5% (Max.) |
| Brightness | 550 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Response Time | 18/18 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M, 71% NTSC |
| Lamp Type | 5S1P WLED, 10K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI, FPC, 45 pins |
| Input Voltage | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VDD) |
| Maximum rating | Storage temperature: -30 ~ 70 °C Working temperature: -10 ~ 60 °C |