2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | A027DTN01.F |
| Panel Size | 2.7" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 320(RGB)×240 [QVGA] 150PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 54 × 40.5 (H×V)mm |
| Bezel Opening | 56.4×42.9(H×V)MM |
| Surface | Hard coating |
| Brightness | 310 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.2M |
| Lamp Type | WLED, 10K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Designed For | Handheld & PDA / Digital Still Camera / Digital Video Camera |
| Signal Interface | Serial RGB |
| Environment | Working temperature: 0 ~ 60 °C; Storage temperature: -25 ~ 70 °C |